playstation 3Herný svet by sa mal za nejaký čas dočkať vydania novej hernej konzoly od Sony. Sony Playstation 4, ako už teraz novinku volajú aj samotní vývojári, bude podporovať hry z predchádzajúcich vydaní slávnej a populárnej konzoly PS3 zrejme až cez streamovanie hier cez internet. Uvidíme, mnohé z pripravovanej verzie konzoly ešte nie je známe. Práve na PS3 sa teraz pozrieme. Keďže trh očakáva príchod PS4 a ten môže prísť v skutočnosti už o necelý rok, pomaly sa bude meniť stratégia predajcov aj v online obchodoch s ponukou PS3 a cenami.

Porovnanie cien
Vo všeobecnosti je najlacnejšou verziou PS3 s 12GB veľkým diskom označovaná ako Super Slim (super tenká) bez žiadnych hier. Najlacnejšiu sme našli za 178 EUR cez Heuréku v nie príliš známom obchode. ktorá však nie je skladom a ani popis na stránkach nevyvoláva dojem, že by mal obchod chuť konzolu naozaj predávať. Dojem preto, že nevenoval tomuto populárnemu artiklu viac pozornosti a ani obrázok. nemenujeme. Reálnejšia cena sa pohybuje od 182 EUR v českom patro.cz a následne stúpame pomaly hore v Games Center za 188,99 EUR a práve do tejto ceny ideme stále vyššie.
Uvidíme, ako výrazne sa tieto ceny znížia pred príchodom PS4. Do súčasnej podoby totiž klesajú, ale len pomaly. Aj siete predajní s elektronikou v týchto dňoch lákajú na rôzne novinky a akcie. Napríklad Electroworld láka na PS3 za 199 EUR spolu aj s nejakou hrou.

Verzia s 500 GB diskom
Niečo iné je PS3 vo verzii s 500GB diskom vo vnútri. Najlacnejšie prináša Games Center a GAMEEXPRES túto konzolu za krásnych 244,99 EUR. Okrem toho práve Gameexpres ponúka ku konzole hru FIFA 10 za 5 EUR a HDMI káble za zvýhodnenú cenu (viz. stránky). To už sa samozrejme na Heukeru nevošlo. O 50 eur je tak drahší rozdiel medzi diskom 12 GB a diskom 500 GB. Pol terabajtový disk využije skôr ten, čo svoje hry vo veľkom sťahuje, PS3 využíva aj na sledovanie filmov a z internetu sťahuje. Táto voľba je pre aktívnejších hráčov a 12 GB verzia je pre nich takmer zbytočná.

Napriek tomu, že sa oznámil vývoj PS4 sa predsa len dočkáme určitej novinky aj s názvom PS3. Ide o špeciálnu edíciu konzoly, ktorú uvádza Gameexpres. Ide o konzolu klasického prevedenia Super Slim s 500 GB diskom, avšak s hrou GOD of WAR: Ascension. Vydanie je už o pár dní, presne 13. marca.

Hardwarová špecifikácia modelu Super Slim 500 GB disk:
Procesor: Cell RSX 3.2 GHz
Pamäť: 256MB XDR RAM a 256MB GDDR3 VRAM
Pevný disk: 2.5′ Serial ATA
Grafický čip: nVidia jadro G70
Audio výstup: LPCM 7.1ch, Dolby TrueHD, DTS-HD, AAC
Video výstup: Multi AV, HDMI – až 1080p, 1080i (pro PAL 576p, 576i)
Pripojenie: Ethernet / Wi-Fi / Bluetooth 2.0
Blu-Ray mechanika. Čítanie rýchlosťami BDx2, DVD×8, CD×24
2x konektor USB 2.0
Rozmery: 230mm (š) x 60mm (v) x 290mm (d)
Hmotnosť: cca 3 kg, príkon 230 W