Ukradli vám fotografiu na facebooku a nedokážete sa dovolať svojich práv ako autor, alebo majiteľ práv? Okrem nahlásenia, ktoré často administrátori, veľmi malými peniazmi platení Maročania, odignorujú, sa môžete obrátiť aj na stránky s horkoťažkým prístupom na adrese:
https://www.facebook.com/, kde sa však pripravte an naozaj tvrdú byrokraciu, ktorá prekvapí aj šialenosťami.

Okno obmedzuje zadanie URL
Ako prvé uvádzate, či ide o porušenie ochrannej známky, alebo autorského práva. všetko musí byť v angličtine. Čaká vás niekoľko otázok, pričom niektoré položené po lopatisticky aj očakávajú polopatisickú odpoveď. Do hlásenia s popisom problému pritom nesmiete vložiť žiadnu adresu na web mimo Facebook. V niektorých prípadoch naozaj nelogické riešenie môže byť snahou formulár ochraniť pred spamovacími robotmi, no v tomto prípade toto obmedzenie len vytáča, pretože niekedy je ťažké popísať problém a odvolať sa na originálny obsah bez uvedenia webu. Dokonca v mojom prípade formulár opakovane odmieta aj pokus o pridanie holej domény bez podky pred koncovkou a nahradenie pomĺčkou.

Osobné údaje
Ako posledný bod sa zobrazí niekoľko okien pre zadanie vašich osobných údajov. Facebook to myslí celkom vážne. Ak ste aj fyzická osoba a niekto vám spravil problém, vyžaduje si vaše osobné údaje a dokonca elektronický podpis, pričom stačí napísať len svoje meno. Následne po zadaní osobných údajov zaráža informácia v znení: “Pamätajte, užívateľovi, ktorý zverejnil váš obsah, môžeme zverejniť vaše kontaktné údaje a obsah vášho hlásenia.” Výborne. Niekedy sa naozaj nehodí, aby Facebook zverejňoval pre jednu ukradnutú fotografiu moje meno aj so správou pijavici, ktorá sa rozhodla vykradnúť internetovú galériu na niektorom mojom webe a podpísať sa ako autor. Keď mu Facebook zablokuje nejakú službu aj z iných dôvodov, zapísané meno toho hajzla, čo sa sťažoval (v tomto prípade mňa) si vytiahne a bude vedieť, komu sa pomstiť. To posledné čo chcem, je posielanie mojich osobných údajov jemu. Najmä, ak dnes facebook umožňuje príliš veľkú anonymitu a pre niekoho aj väčšie možnosti, ako sa “len” pomstiť.