NovinkySvet internetu

Viralita sociálnej siete môže byť nebezpečná: kedy je už neskoro?

Algoritmy nám už nejaký čas riadia náš čas strávený na internete. Mnohí oduševnene môžu tvrdiť, že ich sa to netýka, no práve takýchto ľudí sa to zväčša týka ešte viac. Viralita na sociálnych sieťach sa stala neoddeliteľnou súčasťou súčasného digitálneho sveta. Ide o pojem, ktorý pomenúva mieru šíriteľnosti a dosahu nejakej témy. Umocňuje ju počet lajkov, komentárov, záujem ľudí a ich reagovanie. Mozog ukrytý niekde v útrobách sociálnej siete potom takýto príspevok vyhodnotí ako ten dôležitý virálny a odrazu ho vidia všetci s potenciálnym záujmom a rizikom, že tiež podľahnú. Vďaka možnosti okamžitej šírenia informácií sa môžu nevinné príspevky a videá rýchlo stať celosvetovými fenoménmi. Avšak, s touto masovou rozšírenosťou prichádzajú aj riziká a negatívne dôsledky.

Viralita a sociálne siete

Viralita na sociálnych sieťach môže mať nebezpečné následky, ktoré ovplyvňujú spoločnosť, zmýšľanie jednotlivcov a psychológiu. Triler Budinka (Mrcha, kretén a vynálezca) priniesol tému masovej hystérie spôsobenej práve viralitou jediného príspevku na Facebooku. Viralita v knihe si vyžiadala tú najvyššiu cenu, no kým tam to bola fikcia inšpirovaná skutočným šialenstvom, ktoré sa denne na sociálnych sieťach odohráva, môže sa kedykoľvek zvrtnúť. Chcelo by to len tak zásadný príspevok, ako sa objavil v zmienenej knihe.

Prečo je viralita príspevkov rizikom?

Šírenie dezinformácií a falošných správ

Sociálne siete sú často prostriedkom na šírenie dezinformácií a falošných správ. Ktokoľvek môže dnes tvrdiť čokoľvek. Má pocit, že vynechaná čiara za lietadlom je prejavom vypnutého chemizácie oblohy a vydáva to ako jasnú správu. Žiaľ má priateľov a zalajknuté skupiny, ktoré takýto obsah zbožňujú a myšlienkové pochody majú rovnaké. Aj preto sa nájdu v jeho sociálnej bubline ľudia, ktorí názor prezdieľajú a šíria ďalej. Podnet pre viralitu a algoritmy je dokonaný. Keď sa nepravdivá informácia stane virálnou, môže to mať vážne následky na spoločnosť. Tento jav sa stal označovaným termínom „infodémia“, ktorý popisuje rýchle a nekontrolovateľné šírenie dezinformácií, ktoré môže mať negatívny vplyv na verejné zdravie, politiku a dôveru v médiá. Dezinformátori totiž stále opakujú, že všetko oficiálne je zlé, cenzuruje a prikazuje nám, čo si máme myslieť. Zlá je moc politická, policajná aj úradná.

Osobnostné dôsledky

Pre jednotlivcov môže viralita na sociálnych sieťach mať psychologické dôsledky. Zrazu sa môžu ocitnúť pod tlakom byť stále v centre pozornosti, čo môže spôsobiť stres, úzkosť a pocit nedostatočnosti. Okrem toho, rýchly nárast popularity môže niektorých ľudí vystaviť nepredstaviteľnému množstvu nenávisti a kritiky, čo môže ovplyvniť ich sebavedomie a psychické zdravie. Ak nie je človek zocelený, jeho príspevky s vyšším dosahom a teda vyšou mierou reakcie okolia nemusí vedieť správne vnímať a prijímať. Náhla kritika bez „tréningu“ tak môže zasiahnuť mentalitou človeka.

Vplyv na spoločenské hodnoty a postoje

Virálny obsah môže zohrať dôležitú úlohu pri formovaní spoločenských hodnôt a názorov. Nie vždy je však táto sila použitá v prospech spoločnosti. Príspevky šíriace nenávisť, extrémizmus alebo intoleranciu môžu mať negatívny vplyv na spoločnosť a podnietiť rozdelenie a konflikty. To, čo sa odohráva na sociálnych sieťach nie je realita. Dnešná mládež vidí nádherných ľudí, stopercentnú úspešnosť pri hodoch lopty na kôš a nevidí, že ide o 500 pokusov a jediný úspešný nahratý na internet.

Dokonalosť, ktorú vidíme by nás nemala znepokojovať. V skutočnosti ide totiž o maximálne maskovanú nedokonalosť. Na internete je množstvo stránok venovaných bohatým, úspešným a rôznym mentorom. Ľuďom, ktorí sa prihovárajú s múdrosťami a myšlienkami o tom, ako žiť správne a život úspešného človeka. Sami však nie vždy sú úspešní a ani tieto stránky nie sú vždy založené na úprimnosti. Vychádza im však neustále kopírovanie myšlienok iných, kradnutie obsahu, porušovanie autorských práv a triky, ktoré v bežnom svete marketingu považujeme za neprípustné.

Manipulácia a vplyv na politiku:

Virálne kampane môžu byť využité na manipuláciu verejného názoru a ovplyvnenie politických rozhodnutí. Falošné správy a dezinformácie môžu zavádzať verejnosť a ovplyvniť výsledky volieb alebo iných dôležitých rozhodnutí. Strašia nás Sorošom zväčša len primitívne reklamy a názory. O čipovaní a sprisahaní nejakých mocností nám tiež prinášajú príspevky skôr primitívni politici, nie tí inteligentní. Je preto dobré rozlišovať, o koho ako šíriteľ a informácií ide.

Zmena trendov a kultúry

Viralita na sociálnych sieťach môže spôsobiť rýchlu zmenu trendov a kultúrnych javov. To môže mať zásadný vplyv na spôsob, akým ľudia žijú a vnímajú svet, ale môže to tiež spôsobiť, že určité témy sa stávajú populárnymi len na krátky čas a potom rýchlo upadajú v zabudnutie. Sme znova pri influenceroch. Že Zuzka prezentuje dokonalosť, nádherné vlasy a účes neznamená, že takto žije a takto vstáva. Príspevok, ktorý vidíte o náhlom vstávaní do krásneho rána v skutočnosti vzniká podľa scenára, s hodinovou prípravou a šialenou mierou pretvárky.

Trend, ktorý máme vnímať ako realitu je pritom cielená príprava. Ľudia, ktorí žijú zo sociálnych sietí nerobia nič náhodou. Šiltovka na hlave, okuliare na očiach, alebo auto, ak je zachytená značka vozidla, alebo miesto označené v príspevku ako miesto diania… to všetko je súčasť scenára. Zväčša značka vozidla má s influencerom zmluvu, dané miesto poskytlo zľavu za označenie a aj to, čo má „hviezda“ oblečené, bolo nejakým spôsobom zaplatené v príspevku. To, ako sa ľudia na príspevkoch obliekajú, čo nosia, jedia, používajú, nie je dnes záležitosťou kultúry, reálnych záujmov a potreby. Je to jedine to, čo je vecou dohody platenej spolupráce, či barteru.

Negatívny vplyv na produktivitu a pozornosť:

Pre mnohých ľudí môžu sociálne siete a virálny obsah byť obrovskými časovými zlodejmi. Všetko je robené tak, aby po otvorení sociálnej siete zostala otvorená. Nemôžete vojsť a hneď vypnúť. To by bolo chybou. Inžinieri v zahraničí strávili roky výskumom a mesiace aplikovaním poznatkov k tomu, aby sociálna sieť, prilákala pozornosť a už ju nepustila.

Strávenie príliš veľa času na prezeranie virálnych príspevkov môže negatívne ovplyvniť produktivitu a pozornosť ľudí, čo sa môže prejaviť na ich pracovných výkonoch a osobnom živote. Nič sa vám nechce, fungovať sa vám v civilnom živote už ani tiež nechce. Všade sú ľudia úspešní, len vy sa nikam neposúvate. Tí ľudia tam zažívajú deň čo deň dobrodružstvá a váš život je nudný? Depresia? Nechuť pracovať? Sociálne siete majú rýchle tempo a váš život nie? Vypnite tú sociálnu sieť. Najmä ak sledujete to najhoršie, čo kto mohol vôbec vymyslieť – TikTok. TikTok nemá nič spoločné s reálnym svetom a životom. Podobne ako Instagram a Facebook. To len mladí ho obsadzujú, dávajú útokom a mimo nechcú zostať ani marketingové agentúry. Recipročná záruka toho, že aj tak bude každý visieť tam, kde je to trendy.

You may also like

More in:Novinky