Svet internetuZaujímavosti

Falošné zoznamky dostávajú na frak v knihe (Ne)bezpečný internet

Kniha (Ne)bezpečný internet, ktorú niekoľko rokov pripravoval šéfredaktor portálu hoax.sk Tomáš Šalmon, dáva na frak všakovakým hrozbám, stránkam aj podvodníkom. Medzi inými sú v hlavných témach knihy aj falošné zoznamky. Všetky tie, s ktorými sa pasujú mnohé obete chytené do pasce s vidinou jednoduchého a istého zoznámenia. Kniha je pritom prispôsobená všetkým generáciám slovenských čitateľov. Jednou z mála tém, ktoré zo zahraničia prenikajú a ohrozujú slovenský online priestor v slovenskom jazyku sú práve zoznamky. S falošnými zoznamovacími službami sa stretávame aj u nás. Pomocou ľahko zrealizovateľných nástrojov totiž chytajú do pasce dôverčivých ľudí, najmä tých so slabými skúsenosťami a schopnosťou rozlišovať podozrivé vlastnosti stránok na internete.

Zoznamky pre dospelých

Drvivá väčšina zoznamiek na internete je momentálne orientovaná na „sexuálne zoznámenia“. To je aj príklad jednej z tých, ktoré vás podivným spôsobom lákajú, ba dokonca odpočítavajú akúsi lehotu, čo je nemysliteľné.

Zásadnou informáciou, ktorú kniha objasňuje, je fakt, že falošná zoznamka nie je jedna. Ide o cielené vyrábanie viacerých podobných nástrojoch na rôznych doménach s jedným zhodným systémom. Prevádzkovateľov a variantov takýchto zoznamiek môže byť viac. Ide o rovnaké systémy, ktoré cez masívne bannerové reklamy lákajú ľudí do pasce. Pascou je v tomto prípade registračný formulár, ktorý odštartuje niekoľko emailov.

Falošné zoznamky vás chcú naozaj zoznámiť. S realitou, aj ich skutočnými zámermi… až keď bude neskoro.

V prvom rade sa po vytvorení účtu dostanete do prostredia stránok, ktoré vás nikam nepustia. Ukážu množstvo profilov nádejných žien na zoznámenie. Akákoľvek funkcia je ale zablokovaná. Radi by ste niekoho kontaktovali, no bez úhrady to nejde. Najčastejšie sa to nazýva VIP členstvo. To je nutné zaplatiť. Až potom sú sprístupnené nové funkcie a možnosť kontaktovať. Niektoré služby kombinujú zaplatenie členstva, ale aj interakcie. Napríklad vyžadujú poslanie emailových pozvánok 10 priateľom, alebo poskytnutie hesla do emailu na „oskenovanie adries priateľov“. Na toto kniha (Ne)bezpečný internet dôrazne upozorňuje a varuje pred podobnými službami a následkami tohto kroku.

Možno ste hľadali zoznámenie, no množstvo webstránok ponúkne viac než to. Ponúkne zábavu a tvrdí, len dnes to bude zadarmo a nájde ženu vo vašej blízkosti… alebo muža.

Efekt úspešnej zoznamky sa dostaví veľmi rýchlo. Aj keby ste nezaplatili hneď, do emailu vám príde presne načasovaný email od opačného pohladia, ktoré sa chce zoznámiť. Zareagujete, no nedá sa prečítať, čo vám píše. Ak vás zvedavosť zlomí a zaplatíte, v správe sa dočítate len „Vitajte v zoznamke XY.“ alebo iné bezcenné vyjadrenia nie živých ľudí. Realitou pritom je, že profily sú náhodne generované, fotografie sú pokradnuté z rôznych miest na svete. Od Thajska, Číny, Ruska po Mexiko a USA. Pri priveľmi vzdialených službách, kde nemajú ani poňatia, ako vyzerajú Slováci sa vám môžu vygenerovať ponuky s textom „Nezadané ženy vo Vašom okolí: Košice“ a tváre černošiek, aziatiek a ďalších tvárí, ktoré za žiadnych okolností v Košiciach a okolí určite nežijú. Mnoho zoznamiek neváha ukradnúť fotografie cudzím ľuďom a použiť ich do reklamnej kampane, aby nalákali mužov.

Slávna Be2 funguje aj naďalej

Zároveň sa v online priestore objavuje aj niekoľko konkrétnych portálov, ktoré všetky investované peniaze do vyťahovania ďalších peňazí z ľudí stavili na jedného koňa. Príkladom je slávna zoznamka Be2, ktorá bola opakovane medializovaná v televízii Markíza aj spomínaná v rozhlase a na prvom televíznom kanáli RTVS. Jej stratégiou je prilákať obrovský počet ľudí, prinútiť ľudí zaplatiť si členstvo a zaviazať platobnú kartu k pravidelným úhradám. Skutočnosť je ale taká, že zoznamka neponúka žiadne reálne zoznámenia, nikto neprichádza priamo za vami, že sa chce zoznámiť a na všetky medzery a nedokonalosťami preplnený systém vás neupozorní ani žiaden manuál, ani FAQ, ani žiaden otáznik a podpora. Podpora s používateľmi jedná ako so psami v momente, keď je úhrada a upísanie sa platbám zrealizovaná. Spôsob neochotného jednania sme si sami zažili na vlastnej koži pri pokusoch o záchranu a vymanenie z pazúrov portálu s ktorým má problém azda každá krajina na svete. To najzarážajúce je prečítať si obchodné podmienky tejto tzv. spoločnosti. Najmä body, v ktorých svojich používateľov zoznamka zbavuje akýchkoľvek práv. Napríklad na právo sťažovať sa a reklamovať. To, že je to napísané inými slovami nemení nič na tom, že tomu tak je.

Obranou je útok osvetou, iná zbraň chýba

Brániť sa je možné len osvetou. Vzhľadom na zahraničné sídla firiem a poskytovateľov týchto pofidérnych služieb je dosah k nim takmer nemožný. Druhým faktom zostáva ich rozhranie, ktoré je pripravené tak, aby vás dostala do pasce pre vlastnú nepozornosť a nie pre podvodné jednanie zoznamky. Jedným z nástrojov, ako voči nim bojovať je obeta s ktorou sa snaží prísť aj  (Ne)bezpečný internet z vydavateľstva Lindeni. Kniha za pozornosť určite stojí a mala by byť vianočným darčekom každému človeku, ktorý v rôznom veku začal objavovať internet, alebo podľa správania na sociálnej sieti máte tušenie, že by mohol byť ľahkou obeťou.

You may also like