Novinky

Fungovanie služieb po slovensky: keď reCaptcha čaká na svojho ajtíčkára

Na internete sa pohybujeme už dlhší čas. Tak ako mnoho iných, aj naše skúsenosti hovoria o pestrej úrovni toho, čo ponúkajú rôzne služby, akú úroveň ochrany dát, úroveň ochrany samého seba, dizajn a rôzne ďalšie vlastnosti. Opakovane sa však stretávame s jedným zásadným faktom. Slovenské internetové služby fungujú, no nehľadia na fakt, že môžu aj nefungovať. Preventívne kontroly nastavení a funkčnosť formulárov je niekedy neznáma oblasť, ktorá zaberá čas a preto sa tomu nemusíme venovať. Aspoň tak si povedia zrejme mnohí správcovia systémov a IT špecialisti, ktorí sú platení od toho, aby webstránky fungovali.

recaptcha

Za nemalé peniaze pritom dohliadajú na fungovanie systémov, na ktoré však nenazerajú z pohľadu ľudí, ale z pohľadu administrátora. Už pri základných prvkoch tak môžu zlyhávať, ak sa nechcú vžiť do pozície bežného používateľa a do jeho podmienok.

Vývojárska ignorácia

Z pohľadu používateľa je v posledných mesiacoch často viditeľným prvkom zablokovanie overovacieho prvku. Takzvaná Captcha, ako externý ochranný prvok pri potvrdzovaní formulárov, totiž zmenila nastavenia. Externý prvok terba z času na čas aktualizovať. Ak si však administrátor nevšimol email s upozorním na upgrade, aleho ho ešte v lepšom prípade celkom odignoroval, akýkoľvek záujemca o registráciu má problém.

Aj my by sme si radi spravili účet pre tento portál. Vývojári na strane Vybrali.sme.sk žijú v pohode s tým, že nikto nemá problém z nových používateľov. Nenapadne im, kým im niekto nenapíše, že by mohli predsa len vyskúšať nazrieť na systém či vôbec funguje. S ochranbným reCaptcha prvkom má pritom problém veľká časť internetových katalógov firiem.

Katalógy sú postihnuté niekoľko krát

Katalógy stránok ako výrazný prežitok, totiž už dávno nemajú svoj pôvodný význam. preplnené odkazmi a reklamou neobsahujú reálny obsah, ktorý by mohol znamenať nejak´ú hodnotu a indexovateľný zdroj informácií. Najmä špekulanti s množstvom pochybných stránok, rýchlokvasov a poddoménových hromád ministránok očakávajú závratné zisky a pritom len vyhnívajú na dierach a nedostatkoch v rámcui fungovania Googlu či Seznamu. Výsledok? Mnoho webov zanikne, následne v katalógov vznikajú zaslepené odkazy na neexistujúce stránky. Katalógom tak padá hodnota obsahu, význam a pri smerovaní na množstvo sedoparking stránok a nedostupných URL, niet sa čomu vlastne ani diviť.

You may also like

More in:Novinky