TechnológieZaujímavosti

Čo všetko zvládnete spraviť na mobile? Tomáš napísal sci-fi knihu

Mobil už dávno nie je len na telefonovanie. Pre novinára je to diktafón a fotoaparát, pre mladých nástroj na hry a sociálne siete. Pre každého s internetom je to zdroj informácií, prípadne nástroj na prácu z domu. Pre Tomáša, autora knihy Zastavený čas, bol mobil netradične nástrojom, na ktorom napísal celú knihu. Zatiaľ sme o niečom takom nepočuli a slovenská zaujímavosť je tak ojedinelá aj v tom, že ide o žáner sci-fi. Ďalšou zvláštnosťou je fakt, že príbeh začína na mieste, ktoré sa na sci-fi žáner hodí asi najmenej. Odľahlé Kysuce, ktoré sa nám vo všeobecnosti nespájajú so žiadnym UFO, nevysvetliteľnými úkazmi, či vesmírom. Sci-fi ale nie je len všetko nevysvetliteľné. Môže ísť aj o čas, ktorý sa hlavnému hrdinovi podarí zastaviť, ale nevie ako ho dať späť do behu.

Zastavený čas

Zastavený čas

Čitateľ sa Zastavenom čase, ktorý vychádza ako ekniha, dostáva do prostredia, v ktorom neplynie čas, nestrieda sa deň s nocou a hlavná postava musí riešiť nečakané a celkom nejasné problémy. V jedinej sekunde konkrétneho dňa môže križovať celé obce a mestá, hľadať spôsoby, ako by mohol zastavený čas využiť, no na dobrodružstvo vyráža najmä pre odvahu, ktorú mu táto príležitosť dala. Odvahu s ktorou bude mať náhle väčšiu šancu napraviť niekoľko chýb a problémov, ktoré sa pre uponáhľaný život doteraz nepodarilo vyriešiť. A možno v tom bola aj bezradnosť, pre ktorú to pôvodne vzdal.

Dobrodružný príbeh je pre pozorného čitateľa niečím zvláštny. Nezostáva na rovnakom mieste. Hlavná postava príbehu totiž netuší, kedy sa čas znova spustí a tak nehodlá nič nechať na náhodu.

Nie je jedinou zvláštnosťou

Napísanie knihy na mobile s Androidom nebolo jedinou zvláštnosťou a zaujímavosťou knihy Zastavený čas. Na úplnom začiatku mobil bol len nástrojom pre zaznamenanie jednej konkrétnej myšlienky. Len náhodou sa však Tomášovi mobil dostával viac krát do rúk a tak neustále vylaďoval pôvodný text. Vďačí za to zápcham, ktoré v Bratislave, ako aj v Čechách, neraz zastavili dopravu a on mal tak netradične čas na rozvíjanie počiatočného príbehu. V priebehu mesiacov do podoby knihy, v ktorej vystupujú často reálne postavy, známe miesta, aj lokality, ktoré sa knihou pokúša autor len propagovať.

Mobilný telefón je dnes veľmi široký pojem

Mobilný telefón dnes už dávno nie je to, čo mal symbolizovať pred troma desaťročiami. Prvý telefonát z mobilného telefónu bol z Manhattanu, z ulice a dostal sa do médií ako výnimočná udalosť, či dokonca technologický míľnik. Od prvých mobilov, ktoré vyzerali ako kufrík, sme sa postupne dostávali do podoby prístroja, s displejom. Dlhé roky to bola len jedna farba, respektíve aktívne, či neaktívne body na displeji. Až v poslednom desaťročí máme na trhu farebné displeje s funkciou dotykového ovládania. Mobil tak už dávno nie je len na telefonovanie, správy a jednoduchú zábavu.

Pod jediným pojmom sa dnes ukrýva budík, kalkulačka, telefón, komunikátor na sto spôsobov, stopky, baterka, krokomer.. a v závislosti od nainštalovanej aplikácie pokojne aj odpaľovač rakiet, ovládač osvetlenia domu, alarmu, ovládač auta, kamera vhodná na nakrúcanie podujatí a svadieb v kvalite, v akej to kedysi zvládali drahé prístroje, ale pokojne aj herná konzola, alebo pomocník na záchranu človeka. Mobil je dnes všetko, a pritom jeho hlavný spôsob využitia sa po pripojení do internetu takmer celkom stráca.

Vlastnosti knihy:

  • počet strán: 219
  • vydavateľstvo: J&D media, s.r.o.
  • knižná edícia: Animo, www.animo.sk
  • predaj na iTunes v Apple, alebo na Martinus.sk

You may also like

More in:Technológie