Technológie

Ako dlho sa uchováva kamerový záznam? Podľa zákona 15 dní, ale…

Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa týkajú bezpečnostných kamerových systémov a nepochádzajú od ich majiteľov. Otázka znie, „ako dlho sa uchováva kamerový záznam?“. Odpoveď pritom nie je a nikdy nebude jednoduchá. Najmä nie je jednoznačná.  Zákonná lehota je 15 dní. Po ich uplynutí by sa mal kamerový záznam premazať, alebo odstrániť. Lenže aj samotné nahrávanie často nepodlieha zákonom a tak je ťažké hovoriť o dodržiavaní takejto lehoty. Potrebné je preštudovať si zákon Zákon č. 84/2014 Z.z., spolu so zákonom o ochrane osobných údajov a jej novelizácie z roku 2018, ako aj zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č 182/1993 Z.z.

Bezpečnosť

Ak si nie ste istí svojim správaním a viete, že vás má niekto na kamere, dá sa celkom pochopiť neistota. Kamera na niekoho dome, či v nejakom verejne prístupnom priestore musí byť označená. Nemôže ísť len o kameru, ale musíte onej vedieť už z označenia. Takže ak si neželáte snímanie tváre niekým, koho nepoznáte a komu nedávate súhlas, máte vďaka ceduliam možnosti vyhnúť sa snímaniu. Kamery na domoch ale nie vždy upozorňujú a môžu zaberať verejné miesto. Vtedy sú v ostrom a vážnom rozpore s nariadeniami GDPR.

Ako dlho sa zachovávajú a kde vlastne?

Menšie domácnosti, firmy a jednotlivci používajú najčastejšie cyklický záznam. Nahrávanie prebieha neustále súčasne s prepisom najstarších údajov. To znamená, že konkrétny správca kamerového systému nemá obrovské regály plné DVD s napálenými dňami a divadlom pred kamerou.  Do záznamu sa zväčšia pozrie len zo zvedavosti, alebo po zistení problému. V archíve dohľadá možný deň a príčinu problému samotného už ľahko. Má však na to len čas, ktorý mu stačí na premazanie ďalším dňom. Ak má kamerový systém veľkokapacitný disk, reálne sa môže záznam prepísať o pár týždňov.

Veľké spoločnosti, firmy a inštitúcie môžu využívať rozsiahle dátové úložisko a archivovať naozaj ktorýkoľvek deň. Ich záznamy môžu byť nepretržité, a v niektorých prípadoch môžu byť archivované aj na dlhšie. Samozrejme, sú to kamery v sídlach firiem, na bezpečnostných miestach, pri trezoroch a podobne. Podmienky používania kamerového záznamu si tak môže za určitých okolností upravovať samotný prevádzkovateľ priestorov. V každom prípade ak aj malý prevádzkovateľ má pocit, že konkrétny záznam je potrebné zachovať dlhšie, mal by mať pri ňom jasno niekoľko vecí. Dôvod zachovania obhájiteľný pred kontrolnými úradmi, ale tiež jasný zámer s rozsahom použitia.

Pokiaľ máte na kamerovom zázname záznam trestnej činnosti, bezodkladne takýto materiál musíte posunúť polícií. Nie ste povinní takýto záznam po uplynutí zákonom stanovenej lehoty zmazať. Ide o dôkazný materiál a informácie o povinnostiach v takomto prípade sú dosť chaotické až nejasné. Typické pre naše končiny. Identita páchateľa trestnej činnosti viditeľná na kamerovom zázname je jedna vec. Ak sa video rozhodnete zavesiť na sociálne siete, vždy existujú špekulanti na strane páchateľov, ktorých vďaka záznamom vypátrajú. Pod vodu však môžu stiahnuť aj nahrávajúceho. Pre poškodenie osobnosti a zverejnenie tváre v čase, keď nešlo o súdom odsúdeného.

You may also like

More in:Technológie