Platobná karta, inak povedané to plastové číselné vo vašej peňaženke s logom VISA, MASTERCARD, alebo MAESTRO, je platobný nástroj. Slúži na platenie v obchodoch – na toto slúži čip a magnetický pásik, alebo slúži na úhradu online. Na platby cez internet slúžia prvky ako číslo, platnosť a zadné trojčíslie. Platobná karta nikdy neslúži na to, aby na ňu niekto poslal peniaze. To je možné len pomocou IBAN čísla účtu. Podvodníci na internete radi tvrdia, že vám na kartu pošlú výhru.
Na kartu sa dá poslať finančná čiastka len v niektorých prípadoch a aj to len pomocou terminálu na ktorom bola predtým urobená konkrétna platba. Ide o systém záloh, alebo depozit za uteráky na plavárni, či auto v požičovni. Z vonka vám ale len tak nikto peniaze nepošle. Vždy sú to vlastne vaše peniaze z ktorých sa časť len vráti. Sú výnimky, no pre ľahké pochopenie je možné použiť aj takéto vysvetlenie. Podvodník k výnimkám naozaj prístup mať nebude.
Komu môžeme poskytovať údaje z karty
Údaje z karty neposielate nikdy nikam do komunikácie a neposkytujete ich nikdy nikomu. Údaje z platobnej karty musia zostať vašim tajomstvom. Banka si môže vyžiadať len posledné štyri číslice z toho veľkého dlhého čísla na karte a to aj tak v prípadoch, ak máte kariet viac a podľa toho chce banka rozlíšiť o ktorú kartu ide. Napríklad ak chcete nejakú blokovať. Platobnú kartu si nikdy nenechajte odfotografovať niekým neznámym, ale ani známym. Fotografie karty z oboch strán sú vlastne to isté, ako keby ste údaje prepísali. Nikto nemá právo žiadať o tieto údaje a vy nemáte povinnosť kartu odovzdávať, či poskytovať ako zálohu za niečo, ak nemáte hotovosť, či inú protihodnotu.
Platby kartou len na miestach, ktoré majú:
Platiť kartou môžete len na overených miestach, ktoré majú nejakú históriu, dobré hodnotenia a ľudia s nimi majú skúsenosti. Je nemysliteľné platiť kartou na čínskom portáli, ktorý nemá žiadnu históriou. Platba kartou nesmie prebiehať priamo na portáli, kde nakupujete tovar. Musí prebiehať na externej zabezpečenej aplikácií – v platobnej bráne. Adresa takejto platobnej brány začína s adresným riadkom HTTPS://niečo.niečo. To HTTPS pritom musí byť umiestnené v zelenom riadku, ktorý môže zobrazovať aj priamo názov firmy, prevádzkovateľa obchodu, či značku.
Nikdy nedávajte údaje do poznámky pri objednávke. Niektoré eshopy v minulosti tieto údaje vyžadovali poslať do poznámky, čím porušili toľko zákonov, že je z toho tma pred očami. Sami sme také zažili v minulosti v prípade obchodu s náradím.
Uhrádzajte kartou tovar len v obchodoch, ktoré uvádzajú svojho prevádzkovateľa, majú všeobecné podmienky, reklamačný poriadok a tieto dokumenty sú jasné a viditeľné patriace danému obchodu. Stránky, ktoré neuvádzajú prevádzkovateľa, kontakt, podmienky a reálne neobsahujú renomé vo vyhľadávaní – použite doménu obchodu a hľadajte hodnotenia na Google, či pri zahraničných obchodoch Rating. Pomôže aj hodnotenie na HEUREKA.SK, ak ide o slovenský obchod.
Údaje z karty nikdy nezadávajte na miestach ako:
- Neznáme obchody
- Obchody bez prevádzkovateľa a renomé
- Obchody, ktoré používajú zdanlivo platobnú bránu, no vyžadujú zaslať údaje do okien na stránke, ktorej adresa začína ako http://niečo.niečo. Každý správny prehliadač na to ale dokáže dnes upozorniť a varovať vás.
- Políčka formulárov priamo v obchode pri údajoch o používateľovi a doručovacej adrese
- Nedávajte údaje o karte pamätať
Údaje z karty nikdy neposkytujte na základe:
- Žiadosti nejakej internetovej súťaže
- Neznámeho človeka
- Niekoho, kto vystupuje pod menom známej osoby
- Polícia, či iná inštitúcia
- Banka, ktorá kartu vydala tiež nikdy nebude požadovať tieto údaje. Akékoľvek pokusy bánk sú vždy falošné a v skutočnosti nejde o banku, ale pishing.
Pozor, kartu nedávajte z ruky
Neodporúčame púšťať kartu z ruky. Sú situácie, ktorých sme svedkami, kde niektorí štamgasti dávajú podkladníčke svoju kartu, nech si ju pípne. Aj zdanlivo dobrý výpis na účte nemusí znamenať, ne nemusí dôjsť k zneužitiu karty. Známe sú viaceré prípady, kedy si obsluha mobilom dokáže rýchlo odfotiť kartu. Sú to aj niektoré hotely v zahraničí, kde nespokojný zamestnanec, či brigádnik nájde spôsob, ako si privyrobiť tým, že si odfotí platobnú kartu spredu a zapamätá číslo vzadu. Ak sa takéto niečo stane s kartou, ktorej platnosť je do roku 2023, pokojne môže prísť o rok na internet, zatúžiť po novej online hre a urobiť transakciu, vďaka ktorej máte pár desiatok eur, či stoviek eur z účtu stiahnutých. Keďže nie každý dôsledne kontroluje konto, na mnohé takéto zneužitia údajov z karty sa ani nepríde.
Najmä ak sa stanú rok po tom, čo si ani nepamätáte, že karta zmizla na 10 sekúnd z očí, je takmer nemožné mať istotu, kde došlo k zneužitiu.