NovinkySvet internetu

Internetoví podvodníci, pedofili, falošné súťaže… aj o tom je nová kniha

Knižné novinky na slovenskom trhu sú najviac ospevované, ak ide o nového Dominika Dána, Jozefa Kariku, Jozefa Banáša, či Vasilkovú. Zahraničná tvorba vždy zaujme menami a novinkami od Stephena Kinga, Mary Balogh, Michaella Connelyho, či Jo Nesba. Každý spozornie podľa svojho obľúbenca. Lenže knihy boli vždy najmä Biblia a znalosti. Medzi znalosti, ktoré by mali byť povinné v roku 2020-2021 je aj počítačová gramotnosť.

Ne-bezpečný internet, kniha o bezpečnosti na internete

Jej by sa mohla venovať kniha, ktorá by tu bola aj pre tých, čo čítať odmietajú. Za nevyhnutnosť v hodine dvanástej je tak možné považovať knižný počin šéfredaktora portálu Hoax.sk, ktorý sa spolu s vydavateľstvom Lindeni pustili do projektu knihy venovanej podvodníkom a zlu v online priestore. A naozaj bolo na čase.

Kniha, ktorú Slováci potrebujú, či si to priznajú alebo nie

(NE)bezpečný internet má trefný názov. Je z neho jasné, že internet môže byť bezpečný, aj nebezpečný. Tu nie je o čom viac diskutovať. To, že otvoriť oči potrebuje mnoho Slovákov je evidentné z Facebook stránok polície venovanej hoaxom. Dennodenne vidíme klamlivé správy, hromadné zdieľania hlúpostí a najmä Facebook súťaže. Príspevky, ktoré nedávajú logiku, rôzne pokusy vydierania, lákania detí do pasce, alebo podivné správy od neznámych, ktorí nám sľubujú rozprávkové peniaze za pár osobných údajov, aby vystavili nejaké doklady. Všetko sú to podvody, ktorým Slováci veľmi radi veria. Uveria sľubom výhier, uveria sľubom o tom, že na druhej strane je láka.

Životná láska, pre ktorú sa oplatí obetovať 3000 eur, alebo predať celý dom, lebo zo Sýrie prinesie oveľa viac. Najmä seba. Sú to však automatizované tímy podvodníkov operujúcich z celkom iných krajín a na ich účte pristáva nemalá čiastka každú hodinu, pretože zneužívajú presne to, čoho máme doma hojno a potom je z toho i tak veľké h… Hojný výskyt máme nevedomosti. Prílišnej dôverčivosti a naivity u ľudí, ktorí nepočítajú s možnosťou, že ich niekto oklame a má záujem držať v hrsti. Žijú v predstave, že nikto by si práve im nedovolil ublížiť, pretože majú dojem, že nič neznamenajú pre svoje okolie také výrazné, aby upútali podvodníkovu pozornosť. A oni ju upútali práve tým, že sa prihlásili do súťaže, alebo len olajkovali príspevok.

Kniha je najmä o príkladoch a skúsenostiach

Kniha (Ne)bezpečný internet od Tomáša Šalmona, šéfredaktora portálu HOAX.SK, je zložená z veľkého množstva skúseností, príbehov, reálnych udalostí, aj o tých podvodoch, ktoré sa týkali veľkého počtu Slovákov a predsa len prenikli a do iných médií ako len hoax.sk. Sú to aj prípady zavádzania médiami, falošné správy, slávne hoaxy.

Ne-bezpečný internet, kniha o bezpečnosti na internete

foto – pekná narážka na komunikáciu na zoznamke.

Pri listovaní v knihe nájdete časť venovanú zoznamkám, hrozbám namiereným voči deťom, ale aj dôchodcom. Množstvo Facebook problémov, niečo z Instagramu  a nemálo rád aj pre rodičov a učiteľov. Sú to najmä jasné popisy toho, ako k problémom dochádza, čo je pritom zneužité a čo by sa malo zmeniť. Kniha vznikala podľa obsahu niekoľko rokov. Obsahuje totiž zmienky o starších podvodoch, no aj tie sa dajú považovať za nutnosť, lebo ich vlastnosti majú aj nové a nové problémy.

Má to svoj archívny zmysel, pretože niektoré internetové zločiny, ako sa dajú mnohé z týchto činov nazvať, aspoň nezostanú zabudnuté. A keďže aj tie staršie neustále niekto oživuje, možno nie je na škodu držať si ich v pamäti a vedieť ich neskôr ľahšie rozoznať.

Autor veľmi trefne poznamenal, že nie je nutné sa smiať z ľudí a ich nevedomosti. Je skôr nutné riešiť to, ako ľudí, ktorým Orange, či Telekom a O2 dajú do mobilu internet, naučiť, poučiť, alebo im vysvetliť, ako internet používať. Nikto sa nezaujíma o to, či dotyčný vie, ako s ním narábať, čomu veriť, s čím pracovať. Internet nie je len pozeranie videí, čítanie a posielanie emailov a Facebook. A toto veľmi dobre vedia všetci tí, ktorí zneužívajú ľudí a páchajú trestnú činnosť.

Jedinečnosť

Neexistuje podobný materiál, ktorý by vznikol v takejto jasnej a dobre čitateľnej podobe s jasnými príkladmi a skúsenosťami v oblasti. Niekoľkých oblastiach. (Ne)bezpečný internet je preto nevyhnutnou knihou pre všetky domácnosti, kde sa zoznamujú s internetom, pre všetky školy s vyučovaním informatiky a pre všetkých tých, ktorí sa chcú vyhnúť problémom a nedorozumeniam v sieti.

Článkom prispievame k osvete, ktorá je veľmi malá a mala by sa zlepšiť. Ak zvažujete, či je kniha pre vás potrebná, zvážte koľko trávite na internete času a do akej miery viete rozoznávať problémy a podvody, falošné profily a falošné informácie.

You may also like

More in:Novinky